Pradžia ŠAUKTINIAMS

Kuo kvėpuoja šios dienos šauktiniai...

 Kas aš šiuo metu? Šiuo metu esu šauktinis ir tarnauju Lietuvos kariuomenės Geležinio Vilko brigados Ryšių kuopoje. Studijų metais dvejus metus vadovavau studentų organizacijai, o po to įsidarbinau į Lietuvos studentų sąjungą, kurioje buvau atsakingas už verslo projektus. Baigęs studijas ir įgijęs ekonomikos išsilavinimą pradėjau dirbti tarptautinėje įmonėje su verslo sektoriumi ir kredito rizika. Ir kažkada visai net negalvojau apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje.

Pradėti tarnybą Lietuvos kariuomenėje paskatino keletas priežasčių. Visų pirmiausia tai noras trumpam pakeisti savo aplinką, išmokti naujų dalykų, kurių įprastai nesimokai civiliniame gyvenime. Antra - noras ne tik geriau pažinti, bet ir sustiprinti savo charakterį neįprastoje kasdienybėje. O galiausiai tai buvo geriausia vieta suprasti Lietuvos patriotiškumo jausmą, laisvės kainą ir atsidėkoti tėvynei už suteiktas galimybes.

Natūralu, jog prieš pradėdamas tarnybą Lietuvos kariuomenėje stengiausi sužinoti kas manęs laukia. Nors straipsnių apie šauktinius tikrai netrūksta: vienoje pusėje motyvuojantys, skambūs ir skatinantys tekstai iš garsių Lietuvos žmonių, kitoje - pasipiktinimai ir nuogąstavimai iš dabar tarnaujančių ar jų artimųjų. Tačiau pasigedau, be jokių asmeninių vertinimų, apžvalgos ir supažindinimo su tuo, kaip iš tiesų yra šiandieninėje gandų ir istorijų apipintoje Lietuvos kariuomenėje. Kiekvieno šauktinio istorija skiriasi nuo jo asmenybės ir nuo dalinio, kuriame pradėjo savo tarnybą, todėl pasistengsiu viską apžvelgti bendrai:

9-ių mėnesių tarnyba. Prieš pradedant tarnybą maniau, jog šauktiniai bus rengiami vienodai visus 9 mėnesius, pasirodo viskas šiek tiek kitaip. Pirmus tris mėnesius vyksta bazinis karinis kursas, kurio metu kariui yra suteikiamos bendrosios žinios ir praktiniai įgūdžiai ką karys turi mokėti: šaudymas, taktika, topografija, radijo ryšys, medicininė pagalba sužeistąjam ir pan. Praėjus bazinį karinį parengimą, tau yra suteikiama galimybė rinktis kur norėtum specializuotis ir atlikti tarnybą Lietuvos kariuomenėje likusius 6-is mėnesius pagal tau asmeniškai tinkamiausią būdą. Galima rinktis tarp: pėstininkų, taikliųjų šaulių, kulkosvaidininkų, granatsvaidininkų, ryšininkų, paramedikų taip pat snaiperių, žvalgų ar ABC. Pasirinkimo daug, todėl vertėtų papildomai pasidomėti apie kiekvieną specialybę.

Dienotvarkė. Pirmosiomis savaitėmis, kaip ir minėjau, bus skiriamas dėmesys labiau techninėms detalėms, todėl aiškios ir nuoseklios dienotvarkės nesitikėkite. Tačiau laikui bėgant atsiras aiškumas ir dėsningumas. Nors tarp skirtingų dalinių yra dienotvarkės laikų ir išdėstymo skirtumų, tačiau viskas atrodys maždaug taip:

06:00 - 08:00 val. kėlimasis, mankšta, pusryčiai, pasiruošimas rytiniam kario ir kambario patikrinimui (tvarkymasis);
08:00 - 18:00 val. pratybos (gali būti tiek teorinių paskaitų klausymas, iš kurių po to atsiskaitoma, tiek praktinių užduočių vykdymas), fizinis rengimas, pietūs ir vakarienė.

18:00 - 21:00 val. rezervinis laikas nepasiektoms užduotims įgyvendinti arba laisvas laikas.
21:00 - 22:00 val. vakarinis patikrinimas, pasiruošimas miegui, miegas.

Pradžia. Pirmosios trys savaitės prieš priesaikos davimo ceremoniją yra skirtos šauktinio supažindinimui su būsimų 9-ių mėnesių gyvenimo kareivinėse tvarka. Viskas prasideda nuo rikiuotės pamokų:greitas sustojimas, lygiavimas, žygiavimas ir bendrai rikiuotės tvarkos išlaikymas, taip pat tvarkos kambariuose: lovų klojimas, spintelėse esančių daiktų išdėstymas ir žinoma bendros švaros palaikymas. Per šį adaptacinį laikotarpį turėsite paskaitų apie tai kas yra ir iš ko susideda Lietuvos kariuomenė, svarbiausiais dokumentais, kurie nusako kario teises ir pareigas. Todėl būkite ramūs, niekas nuo pirmų dienų Jūsų neves į poligoną pilnomis kuprinėmis ir šautuvais mokytis kariauti, viskas bus palaipsniui, paliekant laiko psichologiškai ir fiziškai tam pasiruošti.

Fizinis rengimas. Savaime suprantama, jog karys turi būti tinkamai pasirengęs fiziškai, todėl kasdien jis yra stiprinamas. Kiekvienas rytas prasideda mankšta, jog tinkamai būtų apšilę ir pratemti raumenys bei sustiprintos silpniausios kūno dalys, norint išvengti sužalojimų. Taip pat vykdomi dviejų tipų fizinio lavinimo užsiėmimai: jėgos bei ištvermės. Kadangi šauktinių fizinis pasirengimas prieš tarnybą būna skirtingas, tam yra sudaromos kelios skirtingo pajėgumo grupės. Todėl tiek stipresnis, tiek silpnesnis galės stiprėti savo tempu.

Sveikatos priežiūra. Fizinio rengimo ar pratybų metu, vadai rūpinasi ir stebi, jog apranga būtų pritaikyta užduotims įgyvendinti, o pratimai atliekami taisyklingai norint išvengti šauktinių susižalojimų. Po kiekvieno užsiėmimo yra paklausiama kaip šauktiniai jaučiasi ir ar nepatyrė jokių susižalojimų. Jeigu karys pajunta ligos ar traumos požymius, informavus apie tai, yra siunčiamas į medicinos apžiūros punktą, kuriame, įvertinus sveikatos būklę, paskiriamas gydymas bei atleidimas nuo pratybų.

Aprangos aprūpinimas. Karys yra aprūpintas rūbais, kurie padeda lengviau ištverti įvairias oro sąlygas. Nekalbant apie uniformas, pirštines, kojines ar kepures, Jums bus išduoti apatiniai termo rūbai, šiltų drabužių komplektas, lietui atspari apranga, šaltesniam ir šiltesniam orui skirtos sportinės aprangas. Žinoma, norint didesnio komforto rekomenduočiau investuoti į geras papildomas kojinių poras ir sportbačius patogesniam bėgiojimui.

Maistas. Per dieną gaunami trys maitinimai: pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Kadangi Lietuvos kariuomenė nuo praėjusių metų papildomai investavo į karių maitinimą, gaunamas maistas yra gan įvairus, o valgiaraštis suplanuotas mėnesiui į priekį. Žinoma, neišvengsite Jums nepatinkančio maisto, bet bendrai kalbant, pateikiamas maistas tikrai skanus. Vėl gi, po civilinio gyvenimo būkite pasiruošę pakeisti savo valgymo įpročius, jeigu nevalgydavote pusryčių, teks pradėti norint išlikti energingam, o sočias vakarienes pakeis lengvas pavalgymas, todėl vakare galite jausti šiokį tokį alkį kol organizmas pripras prie naujų valgymo įpročių.

Vadai. Didelė dalis tarnybos priklauso būtent nuo jų, o jų pasitaikys įvairių. Ne tik amžiaus skirtumas (vadai gali būti nuo 20 metų), bet ir griežtumas gali lemti Jūsų kasdienybę. Vieni būna šiuolaikiški, supranta dabar vykstantį šaukimo procesą, gerbia ir didžiuojasi Jūsų ne/savanorišką pasirinkimą būti Lietuvos kariuomenės dalimi. Tokie vadai motyvuoja ir stengiasi, jog Jūsų tarnyba praeitų kuo įdomiau ir prasmingiau. Žinoma, neišvengsite ir senesnio sukirpimo vadų, kurie griežtai vertina bet kokį tvarkos pažeidimą, o vedamos pratybos parengtos remiantis labiau fizinių pratimų atlikimu nei taktikavimo mokinimosi.

Kambarys. Jame gyvenama po 12 žmonių, todėl ruoškitės pasikaustyti kantrybe, nes susidursite ne tik su amžiaus skirtumu, bet ir su skirtingu požiūriu į kasdienes veiklas. Bendros užduotys ir iššūkiai greitai privers pažinti ir susidraugauti su kiekvienu, o apribota laisvė ir vadų karių tarpusavio pykčių netoleravimas užkerta kelią bet kokiam kylančiam konfliktui. Nors apsižodžiavimų tikrai neišvengsite.

Tai tik maža dalis ką galima papasakoti ar apžvelgti su kuo susiduria ir kuo kvėpuoja šiandienos šauktiniai. Ne paslaptis, jog tikrai dar yra nemažai vietų, ką reikėtų keisti ar tobulinti šauktinio rengime, tačiau sunku nepastebėti koks progresas ir įdirbis jau yra padarytas per trejus metus. Tad tie kas planuoja pasirinkti ar jau patekote į šauktinių sąrašus, rekomenduoju šiek tiek realistiškiau pasižiūrėti į apie tai rašomus straipnsius. Nėra čia taip tobula kaip kai kurie liaupsina, nėra čia ir blogai kaip kai kurie skundžiasi. Čia yra kariuomenė ir joje patirsite visko. Greičiausiai ne visas tarnybos laikotarpis praeis tobulai, bet tikrai tai bus geriausia tarnyba kokią Lietuvos kariuomenė galėjo pasiūlyti per Lietuvos nepriklausomybės metus.

šauktinis j.eil. Ričardas Rimkus LK MPB Geležinis Vilkas Ryšių kuopa