Pradžia ŠAUKTINIAMS

Apie karo tarnybą iš moteriškos perspektyvos

Apie karo tarnybą iš moteriškos perspektyvos

Pastaraisiais metais vis daugiau merginų nori atlikti karo tarnybą. Prieš pusmetį Operacinės aplinkos kuopos „Vanagas“ šauktinių karių gretas papildė 10 merginų: Natalija Iliuk, Samanta Žukauskaitė, Indrė Bužinskaitė, Živilė Vaiciukevičiūtė, Andrėja Kinderytė, Simona Petrauskaitė, Rasa Chumorova, Evelina Veselova, Dovydė Raizgytė, Rugilė Jasiulionytė. Jos nusprendė išbandyti, ką reiškia kariškas gyvenimas ir devyniems mėnesiams kasdienius rūbus iškeitė į karinę uniformą.

Kas paskatino ateiti tarnauti, kokie buvo lūkesčiai?


„Norėjome išbandyti kažką naujo, išbandyti save, sužinoti savo galimybių ribas. Dar prieš pradedant tarnybą tikėjomės griežtos tvarkos, disciplinos ir fizinio krūvio – tą ir gavome“, – pokalbio metu sakė merginos, o Rasa Chumorova papildė, kad atėjo tarnauti dar ir todėl, kad tai – jos šeimos tradicija, visi šeimos nariai yra atlikę karinę tarnybą.

Merginos prisimena, kad pirmosios kariškos tvarkos dienos nebuvo lengvos. Nauja vieta, nauji žmonės. Buvo daug fizinio ir psichologinio krūvio, daug klausimų: kas, kur, kada ir kaip. Jau pirmą tarnybos dieną reikėjo prisitaikyti prie kuopos viduje esančių taisyklių ir, žinoma, jų laikytis.

„Gavome uniformas, avalynę, kiekviena po spintelę ir lovą, kurią reikėjo gražiai sutvarkyti pagal visus reikalavimus. Teko greitai įsiminti aktualiausią informaciją ir daryti kaip liepta. Tačiau tai buvo tik pradžia – visi greitai susibendravome. Rikiuotė, rytinės mankštos, teorinės paskaitos ir praktiniai užsiėmimai, karinė taktika, orientaciniai žygiai miškuose dienos ir nakties metu, ginklų pažinimas ir mokymasis jais naudotis, karo medicinos pradžiamokslis, sportas – tokia kasdienybė“, – pasakojo karės.

Paklaustos, ko išmoko per šešis mėnesius, merginos atsakė, kad pirmiausia sustiprėjo fiziškai, išmoko valdyti ginklą, topografijos pagrindų, įgijo naudingų medicininių žinių, dar labiau sustiprėjo pilietiškumo jausmas, išmoko dirbti komandoje, priimti sprendimus stresinėse situacijose ir niekada nepasiduoti. Išmoko visko, kas pravers ir civiliame gyvenime – galbūt kažkada teks suteikti pirmąją pagalbą, greitai reaguoti, esant ekstremaliai situacijai, taip pat suteikti pagalbą įvykus nelaimingam atsitikimui. Topografija pravers būnant miške ar nepažįstamoje vietovėje. Kovinė savigyna – jeigu reikės apsiginti.

Tai sunku ar lengva merginoms kariuomenėje?


„Kariuomenėje sąlygos yra ekstremalios, jos reikalauja labai didelių ne tik emocinių, bet ir fizinių pastangų. Todėl, žinoma, sunku, bet įmanoma. Viskas priklauso nuo žmogaus ir jo pasiryžimo. Vieniems sunkiau, kitiems lengviau. Apskritai nuolatinėje pradinėje karo tarnyboje karių kasdienybė nesiskiria – ir merginos, ir vaikinai laikosi tos pačios dienotvarkės: mokosi teorijos, taktikos, laiko testus, sportuoja. Būna sunkių dienų, būna ir lengvesnių. Sunkių daugiau, tačiau savaitgaliai būna laisvesni ir per juos pailsim. Pirmus tris mėnesius per bazinio kario kursą buvo sunkiau, o dabar jau turime daug žinių, geresnę fizinę formą, todėl tarnyba šiek tiek yra lengvesnė “, – savo patirtimis dalijosi jaunosios karės.

Ar skatintumėte kitas merginas eiti šiuo keliu?


„Kariuomenėje nesvarbu, ar esi mergina, ar vaikinas. Tarnyba – tai pašaukimas. Todėl visas, kurios nori, bet vis dar abejoja, skatiname pasiryžti ir nebijoti, tačiau gerai apmąstyti prieš priimant tokį sprendimą. Bet pabandyti visada verta, nes tai puikus laikas įvertinti savo galimybes ir susidėlioti ateities planus, prioritetus. Patirtis kariuomenėje kiekvienam išeis į naudą. Juk įgytos žinios gali labai praversti. Kiekvienas jaunuolis turėtų nedvejoti ir neišsisukinėti nuo nuolatinės privalomosios karo tarnybos. Kariuomenė puiki vieta išmokti elementarios disciplinos, tvarkos, pagarbos, taip pat ugdyti savo stipriąsias savybes ir stiprinti silpnąsias“, – sakė tarnybą atliekančios merginos.
Likus trims mėnesiams iki tarnybos pabaigos, trys karės planuoja savo ateitį sieti su nuolatine profesine karo tarnyba. Likusios merginos ateitį kurs civiliame gyvenime, tačiau jos bus visada laukiamos grįžtant į Lietuvos kariuomenę kaip profesinės karo tarnybos karės arba karės savanorės.

 

Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro informacija ir nuotraukos