Pradžia ŠAUKTINIAMS

Visi tarnybos būdai

  • Kaip galėčiau atlikti karo tarnybą?

Tarnybą galima atlikti tarnaujant nuolatinėje privalomoje pradinėje karo tarnyboje (9 mėn.), savanorių karo tarnyboje (prioritetas teikiamas atlikusiems nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą), jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose (skirta studijuojantiems ar jau baigusiems aukštąją mokyklą).
Į profesinę karo tarnybą priimami tik pagrindinį karinį parengtumą įgiję (atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą) asmenys arba tam tikri specialistai (IT specialistai, gydytojai).
Kreiptis dėl priėmimo į tarnybą galima užpildant anketą arba atvykus į regioninį karo prievolės ir komplektavimo skyrių ar poskyrį.

  •  Buvau teistas, ar galiu tarnauti Lietuvos kariuomenėje?

Nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba ar tarnybą rezerve atidedama karo prievolininkams, įtariamiems ir kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę.
Į profesinę karo tarnybą ir kario savanorio tarnybą negali būti priimami asmenys, atlikę laisvės atėmimo bausmę, ir teisti asmenys, kol neišnykęs teistumas ar nepasibaigęs bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpis.

  •  Kas yra alternatyvioji krašto apsaugos tarnyba?

Jei dėl religinių ar pacifistinių įsitikinimų, šaukiamas atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą karo prievolininkas negali tarnauti su ginklu, jis gali rinktis alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą. Tokiu atveju, karo prievolininkas nustatyta tvarka turi Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos regioniniam padaliniui pateikti prašymą atlikti alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą. Prašymas turi būti grindžiamas religiniais arba pacifistiniais įsitikinimais, neleidžiančiais karo prievolininkui tarnauti su ginklu. Prašymą dėl alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo nagrinėtų ir rekomendacijas dėl prašymų pagrįstumo teiktų specialioji komisija, sudaryta iš asociacijų, tradicinių religinių bendruomenių ir religinių bendrijų, aukštųjų mokyklų atstovų. Atsižvelgdama į specialiosios komisijos rekomendacijas, karo prievolę administruojanti krašto apsaugos sistemos institucija priimtų sprendimą dėl alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo. Alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos trukmė – 10 mėnesių. Tarnyba atliekama valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose: savivaldybėse, ligoninėse, slaugos įstaigose ir kitose institucijose ar įstaigose.

  •  Man penkiolika, noriu tarnauti!

Džiaugiamės, jog domitės karine tarnyba, bet, deja, atlikti bet kokią karinę tarnybą galima tik nuo 18 metų amžiaus.
Rekomenduotume užsiimti sportu, pėsčiųjų žygiais, tapti Lietuvos Šaulių Sąjungos nariu.

  • Ką turėčiau žinoti prieš pradėdamas nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą?

Nusiteik, kad kario kelias nėra lengvas, nes susidursi su naujais dalykais ir iššūkiais, padidintu fiziniu bei psichologiniu krūviu. Turėsi priprasti prie naujos – karinės – tvarkos, prie vadų griežtumo ir reiklumo. Čia pateiksime keletą patarimų, kurie padės garbingai pradėti Lietuvos kario kelią ir eiti juo.

PRIEŠ KARIO TARNYBĄ

Kad būtų lengviau tiek fiziškai, tiek morališkai įsilieti į Lietuvos karių gretas:

1. Pasiruošk fiziškai, kadangi karinė tarnyba pareikalaus daug jėgų. Sportuok, didesnį dėmesį skirk bėgimui, atsispaudimams ir susilenkimams.

2. Išmok Lietuvos Respublikos himną, susipažink su kariniais laipsniais dar namuose.

3. Pakalbėk su savo artimaisiais ir draugais, kad jie neužmirštų tavęs, rašytų tau, skambintų ar aplankytų, kai tai bus leidžiama daryti.

4. Nesivežk nieko, ką draudžiama atsivežti, nes patikros metu tie daiktai, priklausomai nuo jų paskirties ir pobūdžio, bus konfiskuoti, sunaikinti arba perduoti Karo policijai.

5. Nusiteik – lengva nebus. Atvyk nusiteikęs, kad viską įveiksi ir nugalėsi, be to, norėk keistis, norėk tapti Lietuvos kariu.

BAZINIO KARIO KURSO METU

Kario tarnybą pradėsi nuo Bazinio kario kurso (BKK). BKK tikslas – tave, civilį asmenį, transformuoti į Lietuvos karį. Kursą priimk kaip iššūkį sau, nes tai gali būti rimčiausias tavo išbandymas ligšioliniame gyvenime. BKK metu išmoksi įveikti save, savo baimes, ribas, susikoncentruoti į save, rūpintis šalia esančiais kovos draugais. Vadai (instruktoriai) ugdys tavyje kario savybes (drąsą, patriotiškumą, pasiaukojimą, paklusnumą, savigarbą ir t. t.), tuo pačiu metu mokydami bazinių karybos dalykų (judėti mūšio lauke, šaudyti, komunikuoti mūšio aplinkoje ir t. t.).

Ką daryti BKK metu:

1. Greitai išmok taisykles ir jų laikykis. Nebūk vienišius ar ypatingas gudruolis, nekovok su užduotimis ir taisyklėmis, nesiginčyk ir nepriešgyniauk, nes tai yra energijos švaistymas. Ypatingi žmonės sulaukia ypatingo dėmesio ir ypatingų užduočių, t. y. korekcinės veiklos / papildomų pratimų.

2. Gerbk save, kitus karius ir vadus (instruktorius). Stenkis viską atlikti kaip galima geriau.

3. Imk pavyzdį iš instruktorių. Jie bus pavyzdys, kaip reikia atrodyti, kalbėti, elgtis.

4. Išlik ramus ir vykdyk įsakymus. Jeigu nesupratai įsakymo, daryk tai, ką daro kiti.

5. Komandas vykdyk greitai, tiksliai ir sutartinai, jei reikia atsakyti į klausimą, kalbėk garsiai ir aiškiai. Nekalbėk be reikalo. Galvok, ką sakai, o ypač savo vadui (instruktoriui).

6. Būk draugiškas, padėk kitiems bendražygiams. Atmink, kad tu esi komandos dalis. Visai nesvarbu, kas buvai prieš tarnybą, nes čia – visi lygūs. Palik savo principus ir įsiliek į komandą. Dirbk darniai su kitais žmonėmis, net jeigu jie tau ir nepatinka. Nuo pirmų dienų turėsi porininką – „mūšio draugą“, susidraugauk su juo ir veikite išvien.

7. Nevok, neapsimetinėk, nemeluok ir iš nieko nesityčiok. Kariuomenė griežtai netoleruoja tokių veiksmų.

8. Pasiruoškite tau išduotą ekipuotę pagal tavo vadų nurodytus reikalavimus, saugok ir tausok tau išduotus / patikėtus daiktus.

9. Laikykis asmeninės higienos, švaros ir tvarkos kareivinėse bei mokymo ir pratybų vietose.

DAIKTAI

Šis daiktų sąrašas padės pradėti tarnybą kuo sklandžiau. Prieš išvykdamas atlikti karinę tarnybą, keletą kartų pasitikrink!

Būtina turėti:

1. Dokumentus: pasą ar asmens tapatybės kortelę, galiosiantį (-ią) dar 6 mėn. po nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimo, banko sąskaitos numerį, 4 spalvotas fotonuotraukas (3x4 cm), vairuotojo pažymėjimą (jei toks yra), skiepų pasą (jei toks yra arba jų išrašą iš ambulatorinės kortelės), išsilavinimo dokumentų kopijas. Žinokite savo kraujo grupę;

2. higienos reikmenis (veidrodėlį, kempinę, dušo želę ar muilą, dantų pastą, dantų šepetėlį su apsauga, skutimosi reikmenis, pieštukinį dezodorantą, žirklutes nagams kirpti);

3. gumines dušo šlepetes;

4. batų valymo priemones (šepetį, juodą batų tepalą);

5. atsarginę furnitūrą (tamsių siūlų, adatą, sagų, žiogelių);

6. kišeninį lenktinį peiliuką (iki 8 cm geležte);

7. priemonių kojoms prižiūrėti (silikoninių pleistrų, pėdų pudros, kremo);

8. nedūžtamą puodelį;

9. rankinį laikrodį (neblizgų, tamsios spalvos (juodos, rudos), atsparų vandeniui);

10. banko kortelę;

11. maišelį, drėgmei atsparų dėklą (užtraukiamą užtrauktuku), kuriame būtų galima laikyti telefoną ar kitus nuo drėgmės / dulkių saugotinus daiktus lauko pratybų metu.

Galima turėti:

1. Papildomus higienos reikmenis (dantų ir ausų krapštukų, drėgnų servetėlių, vazelino lūpoms, higieninių paketų (moterims));

2. pašto ženklų, vokų, keletą artimųjų nuotraukų;

3. rašymo priemonių (tušinuką (ne gelinį), pieštuką) ir užrašų knygutę;

4. religinio turinio literatūros (1–2 leidinius);

5. elektroninę knygų skaityklę;

6. ledinukų (iki 0,5 kg);

7. smulkių pinigų (monetomis – kavai iš automato pirkti);

8. patogius sportbačius (sportbačiai kariuomenėje bus išduoti visiems, tačiau aktyvūs sportininkai ar kiti to pageidaujantys kariai gali turėti savo)

9. mobilųjį telefoną ir jo įkroviklį (bus galima naudoti tik nurodytu metu);

Nerekomenduojama turėti:

1. Papuošalų, juvelyrinių dirbinių (žiedų, auskarų, grandinėlių);

2. nešiojamųjų kompiuterių, planšečių ir kitų brangių daiktų.

Draudžiama turėti:

1. Alkoholio, narkotikų, psichotropinių medžiagų;

2. maisto, maisto papildų, vaistų (išskyrus vaistus, skirtus gydyti pateikus gydytojo receptą);

3. pornografinio ar įžeidžiamo turinio vaizdinės medžiagos ar literatūros;

4. kortų, kauliukų, kitų azartinių žaidimų priemonių;

5. šaunamųjų ar šaltųjų ginklų;

6. petardų, fejerverkų ir kitų sprogstamųjų ar dūmijančių priemonių.

Šis daiktų sąrašas padės jums pradėti tarnybą kuo sklandžiau. Susidėjęs juos, keletą kartų pasitikrinkite, ar tikrai nieko nepamiršote!

Į kariuomenę vyk tvarkingas, švarus, apsiskutęs ir trumpai apsikirpęs (plaukų ilgis iki 0,5 cm (vyrų)). Atvyk blaivus ir neapsvaigęs nuo narkotinių ar kitų psichotropinių medžiagų, nediskredituok netinkamu elgesiu savęs, savo artimųjų ir tų, kurie tavimi pasitiki.