Pradžia ŠAUKTINIAMS

Baudos sulaukė tarnauti atsisakęs plungiškis

Baudos sulaukė tarnauti atsisakęs plungiškis

2 tūkst. eurų bauda– tokią „dovaną“ Plungės apylinkės teismas įteikė karo tarnybos vengusiam Plungės rajono savivaldybės gyventojui M. S., kuris, net žinodamas, kas už tai laukia, nuo pat pradžių, vos tik išvydęs savo pavardę šauktinių sąraše, apsisprendė dėti visas pastangas, kad tik išsisuktų nuo kariuomenės. Anksčiau už viešosios tvarkos pažeidimą jau teistam vaikinui daug svarbiau už pareigą tarnauti buvo jo mergina ir nuosavi namai.


Nuo pat pradžių neketino tarnauti
Bent jau taip jis aiškino per apklausą, kurios metu visiškai pripažino kaltę. Plungiškis prisiminė, kad šių metų sausio mėnesį, dieną, kai buvo paskelbti 2021 m. šauktinių sąrašai, jis internete įvedė savo vardą, pavardę ir pamatė, kad yra kviečiamas tarnauti. Nepraslydo pro akis ir tai, kad privalo atvykti į Plungėje esančią Karo prievolės ir komplektavimo tarnybą.
M. S. nė nebandė slėpti, jog iškart ėmė sukti galvą, kaip reikės išvengti šios prievolės. Pasakojo, kad tarnauti nenorėjo, nes turi nuosavą būstą, merginą. Esą jo mėnesio išlaidos siekia apie tūkstantį eurų, o kariuomenėje skiriama pinigų suma šauktiniams, jo žiniomis, siekia iki 100 eurų. Anot plungiškio, tokių pinigų neužtenka net būtiniausioms reikmėms.
Aiškindamasis, kodėl išsisukinėjo nuo kariuomenės, M. S. teigė, kad jam išvykus į tarnybą, būtų kilę daug bėdų. Viena jų – būsto šildymas, nes jo namai šildomi kieto kuro katilu, kuriuo naudotis jo mergina neva nemoka.


Piktybiškai nevykdė pareigos
Nepaisant to, kad neketino tarnauti, sausio pabaigoje M. S. nuvyko į Plungėje esančią Karo prievolės ir komplektavimo tarnybą, ten pateikė reikiamus dokumentus bei informaciją apie save. Jam buvo prisakyta nuvykti į medicininę apžiūrą Klaipėdoje, tačiau plungiškis nė neketino to daryti ir Karo prievolės tarnyboje su juo bendravusiam kariui paaiškino, kad tarnauti kariuomenėje nenori ir neketina, todėl nevyks į jokias medicinines komisijas.
M. S. prisiminė, kad kariškis jam paaiškino, jog nevykdydamas karo prievolininko pareigų gali užsitraukti ne tik administracinę, bet ir baudžiamąją atsakomybę.
Taip ir buvo – už tai, kad atsisako atlikti prievolę, plungiškis ne sykį baustas administracine bauda, bet ir tai nepakeitė jo požiūrio. Vaikinas medicininei komisijai nepasirodė nei vieną, nei kitą jam paskirtą datą, dėl to galiausiai užsitraukė baudžiamąją atsakomybę.
Tiesa, jam paskirtas baudas vyras sąžiningai sumokėjo, pareiškęs, kad tai jam finansiškai labiau apsimoka, nei prarasti 9-ių mėnesių (tiek trunka tarnyba) pajamas.
Su tokiu požiūriu plungiškis atkeliavo iki teismo, kur nagrinėta jo atžvilgiu iškelta baudžiamoji byla dėl šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimo.
Bylos medžiagą išnagrinėjęs Plungės apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu plungiškį dėl to pripažino kaltu ir skyrė jam trečdaliu sumažintą bausmę – 2 000 eurų baudą, kurią savanoriškai jis privalo sumokėti per šešis mėnesius nuo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos. Nustatytu laiku nesumokėta arba nepervesta bauda bus išieškoma priverstinai.
M. S. išaiškinta, kad, nesutikdamas su teismo baudžiamuoju įsakymu paskirta bausme, per keturiolika dienų nuo šio dokumento gavimo jis turi teisę paduoti teismui prašymą surengti bylos nagrinėjimą teisme. Nepasinaudojus šia teise, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.

Straipsnio šaltinis: www.zemaiciolaikrastis.lt
Straipsnio autorė: Gintarė Karmonienė