Pradžia ŠAUKTINIAMS

Merginos renkasi profesinę karo tarnybą – vienos karės istorija

Merginos renkasi profesinę karo tarnybą – vienos karės istorija

Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) specialistai į kariuomenę pritraukia motyvuotus jaunuolius ir jaunuoles, kurie atlikę nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) renkasi profesinę karo tarnybą (PKT). Jau seniai nebestebina karės tarp karių  – Lietuvos kariuomenėje vyrai ir moterys turi lygias teises užimti norimas pareigas, jei atitinka reikalavimus, gauti vienodą darbo užmokestį, socialines garantijas. Išskirtinės tik jų tapimo profesionaliomis karėmis istorijos.

Gertrūda Statkutė – viena iš daugelio merginų, savanoriškai pasirinkusių NPPKT Lietuvos kariuomenėje. Karė mokykloje mėgo sportą ir nemažai laiko skyrė graplingui, regbiui, kikboksui. Po mokyklos išvažiavo į Ispaniją, kur žaidė regbį. Paklausta, kas atvedė ją į kariuomenę, atskleidžia pasirinkimo motyvus.

„Į Lietuvos kariuomenę buvo įdomu ateiti dėl tos pačios priežasties, kodėl norėjau save pabandyti Ispanijoje  – naujų iššūkių, naujų patirčių, naujų pamokų. Kai ten išsisėmiau, tuomet natūraliai kitas žingsnis buvo link kažko kito – nusprendžiau pabandyti save kariuomenėje: užsirašiau, atvažiavau“, – pasakoja G. Statkutė.

Užsivilkusi Lietuvos kariuomenės uniformą, mergina tikėjosi, kad tarnyba šauktine bus šiek tiek aktyvesnė, daugiau bus veiksmo ir ištvermės reikalaus, išbandys kitokias jos savybes. Tarnyboje atlikdama užduotis mergina pamatė, kad pagrindiniai išbandymai buvo ne fiziniai, o moraliniai. Daugiausia džiaugsmo dvidešimtmetei sportininkei teikdavo pratybos, kai tekdavo išvykti iš nuolatinės dislokacijos vietos ir treniruotis lauko taktikos pratybose.

„Buvau vyr. šaule, teko susiimti, savo poreikius nustumti šiek tiek į šalį ir tvarkytis su užduotimis, kai iš tikrųjų nuovargis atsirasdavo po kurio laiko. Ir buvo įdomu, kad niekada nežinai, ko tikėtis – tai patiko. Įsiminė pratybose, kai patekdavau į tokias ribines situacijas“, – atvirauja mergina.

Nenuostabu, kad santūri, motyvuota ir atkakli G. Statkutė buvo išrinkta geriausia Pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo Husarų bataliono kare. 9 mėnesių tarnyboje ji ne tik susidorodavo su jai skiriamomis užduotimis, bet įveikė ir žvalgų atranką, kurioje varžėsi ne tik NPPKT, bet ir PKT kariai. Dabar ji – Husarų bataliono PKT karė. Eilinė Gertrūda Statkutė linki ateinantiems į pradinę karo tarnybą nebijoti būti atviriems ir priimti visas pamokas, kurias duoda Lietuvos kariuomenė.

Lietuvos kariuomenėje nuo privalomosios pradinės karo tarnybos atnaujinimo NPPKT atlikusių merginų procentinis skaičius svyravo tarp 2 proc. ir 4,1 proc. Vertinant pretendavusių į karo tarnybą skaičius, galima matyti, kad 15proc.  visų kandidatų į PKT sudarė moterys, į jaunesniųjų karininkų vadų mokymus – 12 proc, į savanoriškąją nenuolatinę karo tarnybą – 15 proc. 2015–2022 m. apie 13 proc.  nuo visų asmenų, priimtų į PKT Lietuvos kariuomenėje, buvo moterys. 

KPKT informacija ir vaizdo įrašas.

Karaliaus Mindaugo husarų bataliono nuotraukos

Interviu vaizdo įrašas: https://drive.google.com/file/d/1DZLQ6IQdqf4tqHAG4RSGleeDoWQac2YA/view?usp=share_link