Pradžia ŠAUKTINIAMS

Prasidėjus pavasariui įsibėgėja ir karo prievolininkų šaukimas į 9 mėnesių tarnybą

Prasidėjus pavasariui įsibėgėja ir karo prievolininkų šaukimas į 9 mėnesių tarnybą

Kovo 5 d. Lietuvos kariuomenės Karo prievolės komplektavimo tarnyba į Lietuvos Didžiojo Etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalioną (Kęstučio batalionas) palydėjo net 385 karo prievolininkus, atvykusius atlikti nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT). Didžioji dauguma jaunuolių atlikti 9 mėnesių NPPKT atvyko iš Klaipėdos, Vilniaus ir Kauno regionų savo noru bei patys rinkosi tarnybos vietą.

„Džiugu, kad į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Kęstučio batalione išvyko toks didelis skaičius karo prievolininkų, kurie tarnyboje įgys karybos pagrindus ir esant reikalui bus pasiruošę ginti savo šalį“, – sako Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.

Jokimas iš Tytuvėnų, kelis metus gyvenantis Vilniuje, yra baigęs aviacijos mechanikos inžineriją ir jo negąsdina laukiantys iššūkiai. Nuo vaikystės mėgęs žaisti kareivėliais, karinius kompiuterinius žaidimus, vėliau žaidęs krepšinį universiteto komandoje, jaunuolis neatmeta ir profesinės karo tarnybos galimybės, tačiau pirmiau norėtų įveikti šį tarnybos būdą ir patirti, ką reiškia būti kariu.

Būsimas tarnybos bendražygis Paulius tikisi maždaug to paties, ką patyrė būdamas Lietuvos šaulių sąjungos nariu, bet žino, kad kariuomenėje bus griežtesnė dienotvarkė.

„Reikės priprasti prie sportinio režimo, nuo kurio buvau atpratęs, atnaujinti žinias. Tikiuosi subręsti labiau. Suprasti, kas yra kariuomenė ir tas gyvenimo stilius tinka man labiau tinka ar ne?“ – sako savo noru į tarnybą atėjęs Paulius ir prisipažįsta galvojantis apie tolimesnę tarnybą Sausumos pajėgose.

Programuotojas Ainis, panevėžietis po studijų likęs gyventi Vilniuje, šiek tiek nuogąstauja, kad tarnyboje reikės anksti keltis bei vėlai gulti. Tarnybai ruošėsi, lankydamasis sporto salėje ir bėgiodamas. Įmonė, kur Ainis dirba, sprendimą tarnauti labai palaikė, todėl nebuvo problemų atsitraukti nuo darbinių projektų. Palaikė ir tėtis, anksčiau tarnavęs Lietuvos kariuomenėje.

„Nemanau, kad reikia slėptis. Yra naudingų dalykų Lietuvoje kariuomenėje. Be to, 9 mėnesių NPPKT įrašas CV – tikrai geras dalykas,“ – sako Ainis, norintis išbandyti „gieškę“, o bendraamžiams linkintis nebijoti tarnybos, nes 9 mėnesiai greit praeis.

Karolio negąsdina laukianti tarnyba, nors ir pripažįsta, kad Kęstučio batalionas yra toli, o ir tarnybos laikas nėra toks trumpas. Vienas iš šios tarnybos privalumų, pasak Karolio, bus laikas po bakalauro nuspęsti, ar toliau studijuoti. Palankiai vertinantis tarnybą, jis tikisi sustiprėti fiziškai ir labiau pažinti kariuomenę. Karolis pripažįsta, kad patirtis Lietuvos kariuomenėje yra unikali, nes šios patirties nėra kitur, bei pritaria nuomonei, kad NPPKT gyvenimo planų nesugriovė.

Šiuo metu 9 mėnesių trukmės NPPKT atliekama kariniuose vienetuose pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintas programas. Per tarnybą jauniesiems kariams teks įveikti trijų mėnesių bazinius kario kursus, kuriuose jie bandys perprasti taktikos, inžinerijos, topografijos, rikiuotės, pirmosios medicinos pagalbos teikimo mokslus, išmoks naudotis ginklais bei jiems bus suformuoti kiti – kariui būtini – pradiniai įgūdžiai. Jaunųjų karių lauks priesaikos Tėvynei ir tarnybos pabaigos ceremonijos.

Po bazinio kario kurso jaunieji kariai bus paskirstyti pagal specialybes ir treniruosis veikti padalinio sudėtyje. Įveikę privalomosios tarnybos reikalavimus kariai galės pretenduoti į profesinę karo tarnybą arba bus įtraukti į Lietuvos kariuomenės rezervą ir periodiškai šaukiami atnaujinti karinių įgūdžių.