Pradžia ŠAUKTINIAMS

Marijampolėje vyksiančioje Kariuomenės ir visuomenės šventėje – gausybė karių ir galingiausia karinė technika

Marijampolėje vyksiančioje Kariuomenės ir visuomenės šventėje – gausybė karių ir galingiausia...

 Gegužės 17 d. svarbiausia Lietuvos kariuomenės šventė – Kariuomenės ir visuomenės diena – pirmą kartą sudrebins Marijampolę.

Į J. Basanavičiaus aikštę susirinkę šventės svečiai galės stebėti net dvi karines operacijas, susipažinti su Lietuvos kariais ir šiuo metu Lietuvoje dislokuotais NATO sąjungininkais – JAV, Portugalijos, Vokietijos, Italijos ir Norvegijos kariais. Šventės pradžią paskelbs praskrendantys Italijos ir Norvegijos karinių oro pajėgų naikintuvai. Po NATO sąjungininkų skrydžio iš istorinės patrankos bus paleistas šūvis. Atidarymo ceremonijoje taip pat pasirodys Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai, parengę visiškai naują, dar niekur nerodytą ir specialiai Kariuomenės ir visuomenės šventei parengtą parodomąją programą su stilizuotomis salvėmis.

Renginio atidaryme dalyvaus Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vado pareigas vykdantis Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.

Šventėje veiks karinis miestelis

Kariuomenės ir visuomenės šventės lankytojai galės susipažinti su visomis Lietuvos kariuomenės pajėgomis, įsikūrusiomis kariniame palapinių miestelyje. Karines jūrų pajėgas šįkart atstovaus Povandeninių veiksmų komandos kariai, pristatysiantys išminavimo jūroje operacijas, naudojamą įrangą ir karinių laivų amuniciją.

Karinių oro pajėgų palapinėje įsikūrę NATO sąjungininkai šventės lankytojams papasakos apie savo profesiją, leis pasimatuoti lakūnų šalmą, apžiūrėti aprangą ir kitą įrangą. Taip pat galėsite susipažinti su gelbėjimo ir gelbėjimosi įranga, apžiūrėti šalia palapinės nusileidusį sraigtasparnį Mi-8. Taip pat bus galima iš arčiau apžiūrėti Oro gynybos bataliono pristatytą raketų „Stinger“ paleidimo sistemą ir oro gynybos kompleksą.

Nuo pistoleto iki artilerijos pabūklo, nuo visureigio HMMWV iki šarvuočio M113 – visą pėstininkų ginkluotę ir kovos techniką pristatys dideles pajėgas į šventę atgabensiantys Sausumos pajėgų kariai. Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ įrengs operacijų vadavietę, kurioje apsilankę žmonės galės pamatyti, iš kur yra vadovaujama mūšiams.

Įvairiose palapinėse lankytojų lauks ir daug įvairių pramogų. Veiks Krašto apsaugos savanorių pajėgų dienos stovykla, kurioje bet kuris norintis galės trumpam tapti kariu savanoriu ir išmėginti užduotis, kurias kariai nuolat tobulina tarnybos metu. Rikiuotės pratybos, šaudymo pozicijos, pirmosios medicinos pagalbos pamokos, informacijos perdavimas ryšių priemonėmis ir galimybė susipažinti su visa žygio amunicija. Gedimino štabo batalionas surengs XIV a. riterių šarvų ekspoziciją ir leis juos pasimatuoti.

Savo palapinę bus įrengusios ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Kariai supažindins su jų turima ginkluote, pajėgų naudojamomis transporto priemonėmis ir specialiąja įranga, naudojama vykdant įvairias paskirtas užduotis, pradedant nuo narų, baigiant parašiutininkų ar kalnuotoje vietovėje veikiančių padalinių. Dalyviai turės galimybę sužinoti, kaip jaučiasi snaiperio ar kitą poziciją užėmęs šaulys, apžiūrėti specialiųjų operacijų paramediko įrangą. Šįkart pirmą kartą prie jų prisijungs ir nuolatiniai bendri partneriai – JAV specialiųjų operacijų kariai su savo ginkluote ir ekipuote.

Šventėje – visų Lietuvoje dislokuotų NATO sąjungininkų būrys

Šventės lankytojai taip pat galės susitikti su ant žemės esančiais Norvegijos ir Italijos karinių oro pajėgų kariais, kurie šiuo metu vykdo NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse ir saugo mūsų oro erdvę.. Sausumos pajėgų palapinėse bus įsikūrę JAV 3-osios pėstininkų divizijos, 1-osios brigados kovinės grupės, 2-ojo bataliono kuopos kariai, kurie į šventę atsigabens net ir savo naudojamus tankus „M1A2 Abrams“. Taip pat renginyje dalyvaus Vokietijos kariai iš Prancūzijos-Vokietijos brigados 292-ojo jėgerio bataliono ir Portugalijos žvalgai iš 6-ojo kavalerijos pulko mechanizuotosios brigados.

Lankytojai išvys dvi karines operacijas

Šventės akcentas – dvi karinės operacijos. Viena jų – šiuolaikinė jungtinė NATO sąjungininkų karinė operacija, kurią vykdys Lietuvos, JAV ir Portugalijos kariai, o kita - partizaninės kovos inscenizacija, skirta paminėti 70 metų sukakčiai nuo Kalniškės mūšio.

Partizaninės kovos su Vidaus reikalų liaudies komisariatu (NKVD) inscenizacijoje, kurią atliks karo istorijos klubo „Grenadierius“ nariai, žiūrovai galės stebėti į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Scena bus naudojama iš Lietuvos miškuose 1944-1953 m. vykusio partizaninio karo epizodų.

Šventę vainikuos šiuolaikinė jungtinė NATO šalių pajėgų operacija, kurioje žiūrovai galės išvysti, kaip gausios sausumos pajėgos, kartu su NATO sąjungininkais, pasipriešins priešo pajėgoms. Operacijoje dalyvaus ir šiuo metu Lietuvoje dislokuoti JAV ir Portugalijos kariai su savo karine technika. Kovos lauke griaudės minosvaidžiai, skambės kulkosvaidžiai ir automatiniai ginklai. Sužeistiesiems pagalbą teiks karo medicinos medikai, o Juozo Vitkaus Inžinerijos bataliono kariai nukenksmins priešo paliktas minas.

Šventės vietoje palapinių miestelis šventės lankytojams atsidarys jau 10 val., todėl visi norintys iš anksto susipažinti su kariais ir padaliniais, kuriuose jie tarnauja, galės atvykti dar prieš šventės atidarymą.

Gegužės 16 d. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo renginiai vyks Kalniškės mūšio vietoje (Lazdijų r.), kur bus pagerbti Lietuvos partizanai.

KARIUOMENĖS IR VISUOMENĖS ŠVENTĖS PROGRAMA

9.30 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Šv. Mykolo Arkangelo bazilikoje

Mišiose gieda Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“ , groja Lietuvos kariuomenės orkestras

11.00 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos su Lietuvos valstybės, istorine, Lietuvos kariuomenės ir rūšių vėliavomis , Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos vėliavų grupės ir choro „Kariūnas“ ir Lietuvos kariuomenės orkestrų žygiavimas į centrinę Marijampolės Jono Basanavičiaus aikštę

11.30–18.00 val. Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė „Vienybėje jėga!“ Jono Basanavičiaus aikštėje Marijampolėje

11.30 Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventės atidarymas:

• NATO oro policijos naikintuvų skrydis

• Šūvis iš istorinės patrankos;

• Krašto apsaugos ministro ir Marijampolės mero sveikinimo kalbos;

• Lietuvos kariuomenės ordinariato kapeliono palaiminimo žodis;

• Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos stilizuotos salvės

• Respublikinio moksleivių rikiuotės konkurso nugalėtojų pasirodymai

• Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro koncertas

• Lietuvos kariuomenės padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijos, tarptautinių misijų stovyklos lankymas (kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su būsimaisiais karias)

• 14.00 – Partizanų mūšio epizodai

• 15.00 - Jungtinė NATO sąjungininkų parodomoji karinė operacija

• 15.45 - Parašiutininkų šuoliai/pasirodymas

• 16.30 - Lietuvos kariuomenės orkestro ir Valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ koncertas

18.00 Planuojama Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginių Marijampolėje pabaiga

Pastaba žiniasklaidai:

Kontaktiniai asmenys šventės metu:

Vainius Eiva – 8 614 29 091

Laimonas Brazaitis – 8 616 26944

Nuot. aut.: Vainius Eiva