Pradžia ŠAUKTINIAMS

Moksleivių konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ nugalėtojas planuoja studijuoti Lietuvos karo akademijoje

Moksleivių konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ nugalėtojas planuoja studijuoti Lietuvos...

Gegužės 13 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje (LKA) surengtas 26-ojo respublikinio moksleivių konkurso „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ finalas. Laikydamiesi griežtų koronaviruso prevencijos reikalavimų ir rekomendacijų LKA stadione įrengtame palapinių miestelyje vyresniųjų klasių moksleiviai varžėsi dėl geriausio žinovo apie Lietuvos kariuomenę ir karo istoriją vardo.

„Konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę “ yra viena iš priemonių, kuri moksleiviams padeda gilinti žinias ne tik apie Lietuvos kariuomenę, bet ir apie valstybę bei jos veikimo principus ir procesus. Jaunam žmogui ypatingai svarbu suprasti kariuomenės ir valstybės tarpusavio sąveiką,“ – sveikindamas dalyvius kalbėjo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus

Susirinkusius moksleivius ir mokytojus pasveikino ir su jais bendravo krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys bei LKA viršininko pavaduotojas ugdymui plk. ltn. Paulius Diliūnas.

„Džiaugiuosi turėdamas galimybę pasimatyti su tokiu šauniu jaunimu ir palinkėti sėkmės ne tik konkurse, bet ir ateityje. Esu tikras, kad šis konkursas yra svarbus ne tik kariuomenei, bet ir visai valstybei, nes žinios yra augimo pagrindas. Būdami NATO nariais, turime ne tik tikėtis, prašyti, reikalauti, bet ir patys įdėti į kolektyvinio saugumo stiprinimą ir užtikrinimą. Laisvė, taika yra duotybė, kurią kiekvienas mūsų savo studijomis, darbais, užimamomis pareigomis, įvairiais būdais privalome saugoti, išlaikyti ir stiprinti. Esu tikras, kad dalyvaudami šiame konkurse, ruošdamiesi jam, keisdamiesi vienas su kitu žiniomis, tampate labiau subrendę ir pasiruošę ateities iššūkiams. Tikiu, kad ne vienas iš jūsų išaus reikšmingu žmogumi mūsų valstybės gyvenime,“ – sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. V. Rupšys.

26-jam moksleivių konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ nugalėjo gimnazistas Kęstutis Kaminskas iš Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos. Mokiniui iš Šiaulių rajono konkursui padėjo pasiruošti istorijos mokytojas Rolandas Tamošaitis. 2-ąją vietą užėmė Daniel Verikas iš Pabradės „Ryto“ gimnazijos (mokytoja Danguolė Grincevičienė), o 3-ioji atiteko Nojui Kochanauskui iš Prienų „Žiburio“ gimnazijos (mokytoja Vilija Juodsnukienė).

Šių metų konkurso nugalėtojas Kęstutis Kaminskas mokosi paskutinėje gimnazijos klasėje ir šiemet planuoja stoti į Generolo Jono Žemaičio Karo akademiją.

Konkurso nugalėtojai ir jų mokytojai buvo apdovanoti pagrindiniais – piniginiais – prizais, o visi dalyviai gavo atminimo dovanėles bei suvenyrus. Be to, Lietuvos kariuomenės vadas apdovanojo vardinėmis monetomis mokytojus, kurie ne vienus metus rengė konkursui moksleivius ar kitais būdais prisidėjo prie konkurso žinomumo ir tradicijų.

LKA stadione moksleiviai ir mokytojai galėjo stebėti kariūnų pristatymą apie išskirtinę Lietuvos aukštąją mokyklą, kurioje derinamos universitetinės studijos ir karinis rengimas, kokybiškai rengiami ir ugdomi visapusiškai išsilavinę ir atsakingi karininkai lyderiai, vykdomi moksliniai tyrimai, apžiūrėti Karo policijos veikloje naudojamą visureigį HMMWV, kitų kariuomenės padalinių naudojamą inventorių ir techniką.

Tam, kad patektų į finalinį renginį LKA, moksleiviai savo žinias turėjo parodyti, nuotoliniu būdu spręsdami testą. Balandžio 14 d. nuotoliniu būdu surengtame konkurso II etape dalyvavo apie 140 moksleivių iš visos Lietuvos. Užsiregistravę konkurso dalyviai jungėsi prie nuotolinio mokymo sistemos MOODLE ir iki pagrindinio testo sprendimo dienos galėjo spręsti palengvintą testo variantą. Testo dieną moksleiviai per 40 minučių turėjo atsakyti į atsitiktine tvarka sugeneruotus 40 klausimų.

Moksleivių konkurso klausimus (II etapo testo ir finalo), apimančius nuo viduramžių iki moderniosios Lietuvos kariuomenės, gynybą ir tarptautinį saugumą, parengė komisija, kurią sudarė Krašto apsaugos sistemos ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto atstovai.

Šiais metais organizuotame 26-ajame moksleivių konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ buvo kviečiami dalyvauti 9–12 klasių ir gimnazijų 1–4 klasių mokiniai, besidominantys Lietuvos gynybos ir saugumo politika, Lietuvos kariuomene, jos istorija ir dabartimi, svarbiausiais įvykiais, įtakingiausiomis asmenybėmis bei turima ginkluote, karine technika. Šiuo konkursu siekiama ugdyti mokinių pilietiškumą, pasididžiavimą savo valstybe ir kariuomene, skatinama moksleivius ir gimnazistus domėtis krašto saugumo aktualijomis, Lietuvos kariuomenės vaidmeniu valstybės raidoje bei užtikrinant šalies saugumą.

Gilias tradicijas turintį ir tarp moksleivių ir mokytojų plačiai žinomą konkursą „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ organizavo Lietuvos kariuomenė ir Krašto apsaugos ministerija, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija, padedant Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei Kauno technologijos universitetui.

Idėja organizuoti konkursą „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“ gimė 1995 m. tuometinės Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT, dabar – KASP) štabe. Konkursu buvo siekiama paskatinti moksleivius domėtis savo šalies istorija, Lietuvos kariuomenės istorija, kovomis už nepriklausomybę, rezistencijos laikotarpiu ir dabarties gynybos politikos aktualijomis.

Lietuvos kariuomenės informacija.
Vyr. srž. sp. Ievos Budzeikaitės ir Eimanto Genio nuotraukos.