Pradžia ŠAUKTINIAMS

Pratybos „Šaukimo punktas 2024“: sužinokite, ką veikia šaukimo centruose ir punktuose kariai bei aktyvusis rezervas

Pratybos „Šaukimo punktas 2024“: sužinokite, ką veikia šaukimo centruose ir punktuose kariai bei...

Šiuo metu vykstančiose Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) pratybose „Šaukimo punktas 2024“ tikslas – patikrinti ir tobulinti karo prievolininkų šaukimo procedūras, kurios būtų vykdomos paskelbus mobilizaciją ar karo padėtį. Pratybose dalyvauja tiek aktyviojo rezervo kariai, tiek profesinės karo tarnybos kariai, kurie kartu treniruojasi vykdyti šaukimo procedūras, koordinuoti veiksmus su kitomis institucijomis ir užtikrinti pasirengimą ekstremalioms situacijoms.

Šios pratybos yra svarbi KPKT inicijuojama treniruotė, leidžianti patikrinti, kaip greitai ir efektyviai būtų vykdomos šaukimo procedūros šalyje, jei būtų paskelbta mobilizacija ar karo padėtis. KPKT organizuoja pratybas kasmet ir kelia mokymų sudėtingumo lygį, siekdama užtikrinti aukščiausią pasirengimo lygį visiems dalyviams, taip pat pasitikrinti kariuomenės ir įvairių institucijų koordinavimo efektyvumą ekstremaliomis sąlygomis.

Pratybos vyksta trijuose regionuose: Vilniaus, Kauno ir Panevėžio šaukimo centruose. Kiekvienas regionas atlieka įvairių procedūrų simuliacijas, kurios leidžia įvertinti jų efektyvumą ir sklandumą. Kauno regione yra keli papildomi šaukimo punktai, kurie prisideda prie dalyvavimo šiose pratybose ir leidžia dar tiksliau įvertinti šaukimo proceso veiksmingumą skirtinguose regionuose.

„Šios pratybos leidžia patikrinti, kaip mūsų sistema veiktų ekstremaliomis sąlygomis ir kaip greitai ir efektyviai būtų galima vykdyti mobilizaciją. Kiekvienais metais keliamas sudėtingumo lygis, kad užtikrintume, jog mūsų kariai būtų pasirengę visoms galimoms krizėms. Prie realistiškesnių sąlygų prisideda realūs imitavimo grupės veiksmai ir tuo pačiu treniruojamas personalas reaguoti į juos“, – apibendrina Vilniaus regiono Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas mjr. A. Rogal.

Šaukimo punktus ir šaukimo centrus sudaro Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos kariai ir aktyviojo rezervo kariai. Kariai simuliuoja įvairias situacijas, kaip būtų atliekamos mobilizacijos procedūros, kaip greitai ir efektyviai būtų paskirstomi kariai, kaip organizuoti jų apmokymą ir kaip reaguoti į kylančius incidentus proceso metu.

„Pratybos „Šaukimo punktas 2024“ yra puiki galimybė patikrinti Panevėžio RKPKS valdymo grupės ir poskyrių veiklą krizinės situacijos ir karo padėties sąlygomis (kurios buvo imituojamos). Šių pratybų metu kariai, turėjo galimybę testuoti taktinių veiksmų standartines procedūras ir identifikuoti taisytinas sritis savo veikloje, kas būtų sudėtinga vykdant kasdieninę veiklą”, – sako Panevėžio regiono Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas mjr. D. Bačiulis.

„Tokio tipo pratybos, intregruojant aktyviojo rezervo karius, Kauno regioninis karo prievoles skyrius vykdė pirmą kartą, tačiau nuoseklių treniruočių, o ypač karių aukštos motyvacijos ir komandinio darbo dėka pavyko sklandžiai įvykdyti mums iškeltas užduotis“– teigia Kauno regiono Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkė mjr. S. Neifaltienė.

„Jonavos poskyris įkurtas dar tik antri metai, tad ir šios pratybos buvo pirmos tokio pobūdžio tiek specialistams, tiek aktyviojo rezervo kariams. Šaukimo punkto perkėlimas į atsarginę išsidėstymo vietą, gyvas probleminių situacijų  imitavimas pagyvino pratybas ir priartino prie galimos realios situacijos. Pratybų metu pastebėta, kokie naudingi gali būti ilgametę patirtį sukaupę į atsargą išėję PKT kariai, šiuo metu esantys aktyviajame rezerve. „Šaukimo punkto įkūrimo pratybose identifikavome stipriąsias bei silpnąsias savo puses, kurias tikimės patobulinti. Džiugu dėl aktyviojo rezervo karių, kuriems pratybos truko tris savaites,  iniciatyvos bei motyvacijos pratybų metu bei išreikšto noro dalyvauti panašaus pobūdžio pratybose ateityje“, – teigia Kauno RKPKS Jonavos poskyrio viršininkas vrš. V. Jampolcevas.

Aktyviojo rezervo karė Marta, kuri atliko rezervo mokymus ir turėjo galimybę dalyvauti pratybose dalinasi savo patirtimi.

„Į profesinę karo tarnybą įsidarbinau 2017 m. ir penkerius metus dirbau Kauno regioniniam Karo prievolės ir komplektavimo skyriuje. Po dvejų metų pertraukos buvo nuostabu sugrįžti į aktyviojo rezervo mokymus ir pratybas, atnaujinti senus įgūdžius bei praleisti tris savaites su savo buvusiais kolegomis. Prieš atvykstant į mokymus šiek tiek jaudinausi – įsivaizdavau, kad manęs laukia trys savaitės griežtos, disciplinuotos kariuomenės rutinos. Tačiau labiausiai nustebino tai, kaip greitai pasijutau lyg grįžusi atgal į senus namus. Nepaisant intensyvaus pratybų grafiko, viskas buvo organizuota taip, kad jaustumėmės jaukiai ir motyvuotai. Tiesiog iškart pajutau tą profesinės karo tarnybos dvasią – draugiškumą, bendruomeniškumą, atsidavimą.
Kauno karo prievolės ir komplektavimo tarnyba įdėjo daug darbo, kad mokymai vyktų sklandžiai ir būtų įdomūs. Už šią puikiai sukurtą teigiamą atmosferą esu nuoširdžiai dėkinga profesinės karo tarnybos kariams.
Trys savaitės prabėgo neįtikėtinai greitai! Pirmąją savaitę prisiminėme karybos pagrindus, dalyvavome šaudymo pratybose, orientaciniame žygyje ir t.t. Taip pat atnaujinau savo įgūdžius naudotis personalo valdymo sistema. Užduotys buvo aiškios ir suprantamos, nes ši sritis man vis dar artima.
Manau, kad tokios pratybos yra itin svarbios. Jos suteikia galimybę ne tik atnaujinti žinias, bet ir pasirengti realioms situacijoms – jei ateitų diena X, būtume pasiruošę veikti užtikrintai.“

Šios pratybos apima karių pasirengimo patikrinimą įvairiems uždaviniams, kurių gali prireikti mobilizacijos metu. Tai apima ne tik fizinį pasirengimą, bet ir gebėjimą greitai prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkybių, veikti komandoje ir priimti sprendimus nestabilioje aplinkoje. KPKT siekia, kad kariuomenės ir šaukimo centrų personalas būtų pasirengęs visiems galimiems iššūkiams ir kad karių mobilizavimas būtų atliktas greitai ir be klaidų.

Pratybos vyks iki 2024 m. gruodžio 13 d., ir per šį laikotarpį bus atlikta daug skirtingų scenarijų, apimančių įvairias procedūras, karių paskirstymą, koordinavimą ir reagavimą į įvairias ekstremalias situacijas. KPKT tikslas – užtikrinti, kad pratybos padėtų geriau suprasti savo atsakomybes ir pasirengimą.

KPKT informacija.
KPKT ir rezervistės Martos nuotraukos.